КиївПрайд за підтримки ГО «Український центр соціального прогнозування» провів соціологічне дослідження тих, хто розповсюджує мову ворожнечі до ЛГБТ+ людей в українських соцмережах. Дослідження дозволило намалювати портрет типової гомофобної особи в Україні.
В дослідженні взяли участь 503 людини, які раніше залишали гомофобні або трансфобні коментарі в Фейсбуці та Інстаграмі, Вайбер-чатах, Телеграм-каналах або під статтями на сайтах ЗМІ. Більшість опитуваних – жінки (60,2%). Майже половина респондентів_ок працюють за наймом (49,8%) за різними спеціальностями, 16,1% – безробітні, 9,9% – на пенсії, 9,3% – студенти_ки. Приблизно по 5% – підприємці_иці, домогосподарки та особи, що знаходяться у декретній відпустці або у відпустці по догляду за дитиною. Респонденти_ки з вищою і незакінченою вищою освітою мають більш лояльно ставлення до ЛГБТ-людей. 11,7% опитаних взагалі не зізналися, що писали гомофобні коментарі або дописи, а 11,3% стверджували, що інформування про ЛГБТ+ – це агресивна пропаганда, нав’язування своєї думки і розбещення молоді.
З респондентами_ками обговорювали актуальні теми, пов’язані з ЛГБТ+ людьми, в тому числі петицію до Президента про легалізацію одностатевих шлюбів, яка зібрала більше 25 тисяч підписів. 94,5% опитаних вважають, що цю петицію підписували виключно самі ЛГБТ+, а також представники/ці міжнародних фондів, неурядових організацій, які надають послуги представникам ЛГБТ спільноти. Переважна більшість особисто не підтримує ініціативу з легалізації одностатевих шлюбів, але при цьому 84,3% опитаних згодні з відповіддю Президента України на петицію.
Понад половинв респондентів_ок вважають, що ЛГБТ-люди повинні служити у лавах Збройних Сил України (63,6%). Також більше половини з них згодні з твердженням, що деякі ЛГБТ-люди служать у лавах ЗСУ на рівні з іншими військовослужбовцями та захищають Україну (53,1%), а кожен_а п’ятий_а не згодні з тим, що багато ЛГБТ-людей з початком воєнних дій в Україні виїхали за кордон та тим, що до ЛГБТ-людей недоброзичливе ставлення у лавах ЗСУ.
77,1% опитаних зазначили, що серед їхніх знайомих немає людей з числа ЛГБТ-спільноти, причому найбільше в цьому впевнені чоловіки та особи 25 років і старші, а також жителі західних і центральних областей України.
Власне ставлення до ЛГБТ-людей: зі збільшенням віку опитаних зростає й негативне ставлення до ЛГБТ+, жителі_ки східних областей показують більш позитивне ставлення до спільноти, ніж інші регіони. Також населення з вищою і незакінченою вищою освітою більш лояльно ставиться до ЛГБТ+ людей.
Понад половина опитаних перестали б спілкуватися зі своїми близькими чи знайомими, якби дізналися, що вони належать до ЛГБТ+ спільноти. При тому, кожен_на п’ятий_а зазначили, що стосунки не змінилися б, але вони не хотіли б знати про цю частину життя знайомих.
Також у респондентів_ок питали про їхнє ставлення до гомофобних позицій знаменитостей та до визначних подій в ЛГБТ+ русі 2022 року.
Негативні висловлювання Олексія Арестовича «ЛГБТ+ люди — девіантні» мають 50 на 50 підтримки: майже половина респондентів_ок скоріше згодні з висловлюваннями, при чому значно більше підтримують чоловіки. Серед тих, хто не читали/не чули його висловлювань, найбільше 18–24 річних.
Негативна позиція Ірини Федишин «Така поведінка є гріхом»: 75,0% респондентів_ок не читали та не чули цих висловлювань. Кожен_на п’ятий_а розділяє думку співачки (20,7%), тоді як не згодні з висловлюваннями І. Федишин 2,4% респондентів_ок.
84,5% респондентів_ок згодні з тим, що релігійні організації та лідери релігійних конфесій України не поділяють погляди ЛГБТ+ людей та не підтримують діяльність ЛГБТ+ організацій.
Спільний Марш рівності України і Польщі «Крокуємо разом до миру, за Україну, за перемогу» в Варшаві проти російської агресії: приблизно дві третини респондентів_ок ставляться до цієї події позитивно або нейтрально. Більш негативно ставляться до Маршу рівності чоловіки.
71,1% гомофобних осіб не згодні з твердженням, що проведення Маршу рівності/ЛГБТ+ прайду в Україні – це норма для сучасного українського суспільства. Однак навіть серед тих, хто пише гомофобні коментарі, є підтримка Прайд-маршу. Кожен четвертий чоловік згоден з тим, що проведення Маршу рівності/ЛГБТ прайду в Україні – це норма для сучасного українського суспільства (25,5%). Серед жінок так вважають 18,8%.
Зі стереотипним твердженням «пропаганда у ЗМІ нетрадиційних цінностей на сьогодні досягла чималих масштабів в Україні» згодні 64,8% респондентів_ок.