Цього року LINOLEUM відбудеться офлайн, попри всі виклики повномасштабного вторгнення. Фестиваль пройде з 4 по 8 жовтня на території першого інноваційного парку в Україні – UNIT.City. Тема LINOLEUM 2023 – «Життя-Буття».
«Дуже довго світ нас не помічав. Геотег із назвою Україна на ментальній мапі європейців був майже невидимим, а для ворожого сусіда – неприйнятним. За нас писали нашу історію, стирали нашу пам’ять і вказували, ким нам бути. Нині нас чує і бачить увесь світ. Однак розповідаючи про нашу боротьбу різними мовами, ми нарешті пригадали і самих себе. Хто ми насправді? Що для нас цінне? На що ми здатні? Відтепер ми самі будуємо свою ідентичність. Власноруч творимо новітню міфологію, пишемо історію країни, передаємо бувальщини з вуст в уста, ділимось мемчиками і розповідаємо про наше українське», – обґрунтували вибір теми організатори фестивалю.
Візуалізацію теми та маніфесту представив художник Вітер Степовий, який розробив постер для LINOLEUM 2023. Постер створений у жанрі піксель арту та зображує головні цифрові артефакти повномасштабної війни – меми українців.
На глядачів LINOLEUM 2023 чекає велика конкурсна програма та багато позаконкурсних блоків.
Відтак, після перерви у 2022-му, українські аніматори взяли реванш та підготували багато сильних робіт, що цьогоріч будуть представлені в українському конкурсі. Глядачі побачать 10 дуже різних за технікою робіт (2D та 3D, whiteboard анімація, стоп-моушн тощо), більшість з яких – про те, чим просякнуте все наше буття. Про війну, про жах, лють, та розлуку. Та про боротьбу, що єднає всю країну.
Обирати найкращих в національному конкурсі будуть: Олег Маламуж (продюсер та аніматор, режисер повнометражного фільму «Викрадена принцеса» та співрежисер «Мавка. Лісова пісня»), Пьотр Кардас (ініціатор і директор Фестивалю анімаційних фільмів O!PLA) та засновниця продакшн-компанії ART SHOT, членкиня правління Асоціації анімації Литви Аґне Адомене.
У найчисельнішому міжнародному конкурсі (42 фільмів) куратори фестивалю виділили 5 окремих блоків. Кожен з блоків названий на честь одного з фільмів-учасників, який найглибше розкриває означене питання.
«Наш тісний дім» розповідає історії про нестерпну легкість буття кожної родини, котра знов і знов повертає вас у ті ж застільні розмови, надмірну опіку, тривожні епізоди та безумовну любов.
«Сад мого серця» – блок робіт про внутрішній світ людини, котрий виривається назовні психоделічними видіннями, химерними криками, розкішними квітами й перетворюється у довгу безсонну ніч.
«Приховані бажання» мерехтять різними відтінками любові, у кожної з якої свій максимальний больовий поріг та допустимі рамки.
«А журавлі й далі танцювали» – про травматичні події, які сплітають у тугий вузол минуле, теперішнє і майбутнє. Розрубати чи розплутати?
«Речі, які зникають» – історії про солодко-гірку меланхолію, які можна розчинити у теплому морі, у галасливому басейні, всіяти трояндами, скропити вином, або сховати у закутку пам’яті посеред бавовняного поля.
У складі журі міжнародного конкурсу: польська режисерка анімації, чиї роботи відзначені численними нагородами, Марта Пайєк; британська продюсерка інноваційних анімаційних фільмів Абіґейл Еддісон; португальський режисер, лауреат нагород і старший викладач анімації Педру Серразіна.
23 шалених, зарозумілих та щемких анімаційних робіт від кращих аніматорів світу позмагаються за головний приз у конкурсі комерційної анімації. На глядачів чекають кліпи від авторів робіт для Тома Йорка та Елтона Джона, освітні відео для міжнародних організацій, та, авжеж, найкреативніші рекламні ролики. Анімаційні фільми українців також візьмуть участь у конкурсі комерційних робіт.
Судити цей конкурс будуть: ілюстраторка та режисерка анімації, лауреатка нагород, що створювала комерційні роботи на замовлення OWSLA, Elohim ft. Skrillex, Океан Ельзи, Аліна Паш, TEDх – Оксана Курмаз; аргентинський аніматор Данте Сабайа; режисер анімації родом з Іспанії, учасник багатьох міжнародних фестивалів Пабло Баярін.
Цього року організатори підготували вкрай насичену позаконкурсну програму:
- вже традиційний для фестивалю блок фільмів «Ladies First» створений жінками про жінок;
- NEW FACES представить роботи перспективних українських аніматорів, які ще не брали участь у фестивалі;
- підбірка анімації Херсонської кіношколи: до, під час та після окупації;
- великий блок експериментальної анімації (радіємо бачити й тут українців);
- 5 блоків дитячої анімації для кожної вікової категорії від 3 до 16 років.
Вже традиційно в рамках фестивалю запланований великий блок освітньої програми. Гості фестивалю зустрінуться з вітчизняними та іноземними митцями та режисерами, з якими поспілкуємось про місце та можливості штучного інтелекту в анімації, про вдалі моделі презентації своєї творчості, а також розберемо успішні кейси національної анімації. Освітня програма буде доступна онлайн та офлайн та є безкоштовною для відвідування.
Всі події фестивалю відбудуться у трьох локаціях UNIT.City, головного партнера фестивалю. Детальний розклад LINOLEUM з’явиться за місяць до його проведення, але з програмами цьогорічних показів вже можна ознайомитися на офіційному сайті LINOLEUM.
Абонементи можна придбати виключно онлайн за посиланням https://ticketsbox.com/ua/linoleum/ з 10 серпня. Квитки на окремі покази з’являться у продажі за 2 тижні до початку фестивалю.
Слідкувати за новинами проєкту можна на сайті linoleumfest.com та в соціальних мережах фестивалю:
Фестиваль LINOLEUM 2023 проходитиме за підтримки Польського інституту у Києві та посольства Швейцарії в Україні.
Головний партнер: UNIT.City
Освітній партнер: Projector — Creative & Tech Online Institute
Видавничий партнер: Видавництво ArtHuss
Партнери фестивалю: Офіційний монобрендовий магазин Wacom в Україні wacomstore.com.ua, Національний центр Олександра Довженка