П’ятниця 16 грудня… Повітряна тривога, яка тривала майже 5 годин. Масований ракетний удар… Вибухи… вибухи… вибухи… Ми вже точно знаємо, коли це наше ПВО, а коли, на жаль, влучання… Нам потрібні інструменти допомоги в критичних ситуаціях, щоб мати можливість відновлюватися, щоб допомагати своїй психіці.
У середу 14 грудня мій ранок, як і ранок у всієї України, почався у 5.55 з повітряної тривоги. Шахіди… це слово у наш лексикон також принесла війна. Про ті слова, які я би хотіла ніколи не знати, як вони вплинули на наше життя та свідомість, я напишу окрему публікацію. Ця стаття про те, як того неспокійного ранку я працювала по Протоколу гострої кризової допомоги.
Зателефонував клієнт, у стані сильної ажитації: їхав у машині, коли уламок дрону потрапив у будівлю поряд із перехрестям, де він зупинився.
Опишу алгоритм дій для того, щоб ви при відсутності психотерапевта та іншого експерта поруч у цей момент, або при неможливості зв’язатися зі спеціалістом, змогли допомогти оточуючим в стані сильної ажитації… або, навіть, собі.
5 кроків Протоколу гострої кризової допомоги;
Відразу активуємо дзеркальні нейрони: почала спокійно та дуже повільно говорити … На 5-й хвилині реакції клієнта теж стали сповільнюватися.
Включаємо префронтальну кору: почала розпитувати, яка зараз година (а то я не бачу), а сьогодні четвер чи неділя (а то я не пам’ятаю). Ще раз, як Вас звуть (а то я погано чую), потім ще пару разів (а то в мене пам’ять ні до біса). Так, довелося вдавати злегка недоумкувату, але такий протокол.
Продовжуємо качати парасимпатику, не зупиняємося: куди ви їхали так рано, чи завжди так встаєте о 5-й ранку, а спите зазвичай 7 годин або 6, а може 8,5? Скільки зараз градусів морозу за бортом Вашого автомобіля? Акумулятор давно змінювали? І не сідав досі?
Все, що каже клієнт – повторюю за ним. Дуже повільно.
Потім – фаза нормалізації: у вас абсолютно адекватна реакція на побачене. Свист шахіду, що летить, жахливий, вибух – вражає, це не може бути нестрашно. Переживати жах, шок та безпорадність – це нормально. Злитися – дуже, дуже корисно. Чи є в машині плед? Скручуйте його двома руками в протилежні сторони, ніби віджимає після прання. Так Ви дасте своїй агресії вихід.
Ну і завершальна фаза – відпускання в ресурсі: хочете покричати – давайте, матюкатися – будь ласка. Ні, горілку не треба. Лоразепам? А він вам точно потрібний? Дивіться: Ви вже і дихаєте рівно, і спокійний голос, і посміхаєтеся. Ви вперше бачили таке? А інші стреси були на роботі, наприклад? Як ви зазвичай з ними справляєтесь? Ні, говорю ж, горілку не треба. Собака? У вас є собака? Чудово, сьогодні давайте додому раніше і погуляйте з Джеком довше в парку. І можна йогу або медитацію перед сном,
Війна – це жахіття, до якого наша нервова система не була готова зовсім. Та ще зараз, коли ми пройшли десять місяців випробуванні – також не можемо остаточно адаптуватися (та і не треба, бо віримо у перемогу). І якщо в кризовій ситуації будемо діяти швидко та професійно, то зможемо допомогти тоді, коли людина потребує допомогу.
Разом ми сильні! Ми ПЕРЕМОЖЕМО! Все буде Україна!
P.S. Якщо потребуєте моєї професійної допомоги, то пищіть taylorkseniya@gmail.com