Сьогодні в Україні немає жодної людини, яка б не постраждала від війни та її наслідків.
- Усі ми зараз так чи інакше переживаємо психологічну травму.
- І ті, що пересиджують в укриттях артилерійські обстріли, і ті, що через війну залишилися без даху над головою, і ті, хто зараз в окупації. І ті, що боронять нашу країну на передовій, і ті, у кого там перебувають їхні близькі.
- Психотравми зазнають навіть ті люди, у кого над головою не літають кулі і снаряди, але хто щодня відстежує новини в інтернеті.
- Всі, у кого серце та душа болить за Україну.
- Ми опинилися у найгіршому виді травми – вона пролонгована у часі, тому так важко виринути з неї.
- Потрясіння за потрясінням, біль за болем, бомба за бомбою… Ми не встигаємо перевести дух і зробити ковток повітря – прилітає наступне.
- Ми знову і знову опиняємось під цією пекельною чорною водою, у фазі заціпеніння та заперечення.
Психотерапевти України ніколи не стикалися (та і не думали, що колись стикнемося) з психотравмою війни. Це дуже серйозне випробування для всіх нас, як з моральної, емоційної, фізичної, так і з професійної точки зору. Вже 8 місяців психотерапевти стоять на сторожі психічного здоров’я нації. І це дуже відповідально!
Два вороги, з якими ми ведемо боротьбу:
- Сьогодні стикаємося з двома ворогами: це той ворог, з яким вся наша країна та всі ми ведемо боротьбу…
- Інший ворог прихований, тому що ми не бачимо явного впливу його – і це є ПСИХОТРАВМА.
- Ми розуміємо, що вплив тих подій, які зараз відбуваються, є занадто стресовими.
- Травма – це не завжди розлад. Травма – це коли ми стикаємося зі стресом. І цей стрес є надмірний по часу по інтенсивності і по своєму впливу на нас.
- Стикнулася з тим, що більшість людей не помічають того, що відбувається з ними, не помічають впливу стресової реакції на їх тіло.
Тіло є індикатором впливу стресу (психотравми):
- Як ми можемо відслідкувати і зрозуміти, що з нами відбувається щось не так і це є травма – це наше тіло, по наших фізичних реакціях.
- Коли ми перебуваємо в надмірному інтенсивному стресі – для тіла природня реакція відреагувати на цей стрес.
- Природньо ми можемо бути більш зібраними, включити додаткові ресурси, щоб відреагувати на стрес. Але коли це відбувається дуже інтенсивно і тривало, і це є надмірно, то наше тіло може не справлятися з цим. І в таких моментах дуже важливо розуміти симптоми.
- У кожного вони різні. Але вони точно впливають на наш розум, на наші когнітивні функції, на наше сприйняття, на те, як ми бачимо світ, як ми спостерігаємо за цим світом, як ми відчуваємо його.
- Психотрвма точно впливає на наше фізичне тіло. Ми можемо відчувати тілесні реакції в вигляді болю, різних розладів (шлункових).
- Ці реакції не є щось особливе – це є природні реакції на стрес та на травматичну подію .
При травмі важливо побачити, що щось не так: пам’ять, увага, сприйняття світу, тіло, стосунки:
- Наша пам’ять є трохи притупленою. Ми забуваємо ті речі, які здавались би дуже прості. У нас буває випадають слова
- Труднощі з увагою. Ми помічаємо, що не можемо сконцентруватися довго над якимось ділом: читанням літератури, робота, навчання. Наша увага постійно переключається до тих подій, які відбуваються. Нам все більше і більше хочеться контролювати ситуацію через інформаційний потік. Тому тяжко сконцентруватися на важливому.
- На рівні сприйняття цього світу – ми бачимо його в чорно-білих кольорах. Нема відтінків. Все або дуже добре, або дуже погано. Наші емоції дуже раптові та швидкі. Наші нерви як оголені дроти. На любий подразник психіка реагує дуже інтенсивно. Ми це бачимо на всіх наших відчуттях. Та багато чого сприймаємо негативно та гостро.
- На рівні тіла ми можемо відчувати дивні болі, яких раніше не відчували. Ми можемо шукати причина в якихось фізичних навантаженнях. Але ж ми знаємо, що природна втома та біль є природній процес розпаду кортизону, і ми відчуваємо це на нашому тілі. Це можуть бути фантомні болі. І нам незрозуміло, чому це відбувається.
- На рівні стосунків ми стаємо більш вразливими, більш реагуємо на зауваження. Ми відповідаємо, не почавши думати.
Психотерапія (в даному випадку) – це інструмент, який допомагає вижити в стані стресу, зрозуміти, що відбувається з психікою насправді, одержати дієві робочі інструменти, отримати підтримку.
Єдиний критерій вірності вибраних методів та інструментів роботи психотерапевта в умовах війни і руйнуючого впливу наслідків цієї трагедії на психіку людини – результат.
Результат – зміна емоційного стану клієнта.
- Надання опор
- Чітке розуміння потреб
- Пошук смислів
Побачити, відслідкувати та признати те, що зараз людина знаходиться в психологічної травмі – перший крок до зцілення.
– Мені погано, мені нудно, я спиваюся, не сплю, курю і нескінченно реву. Але до терапії не піду.
– Чому?
– Не хочу бути жертвою обставин.
– А зараз Ви не?
– Ні.
- Неможливо допомогти тому, хто знецінює себе та свої страждання.
- Зцілитися можна тільки тоді, якщо поважаєш те, що з тобою відбувається. І шануєш себе.
У кожній статті я, Ксенія Тейлор (психотерапевт, письменниця, міжнародний спікер та науковий діяч) буду давати інструменти роботи зі своєю внутрішньою реальністю в умовах пролонгованого стресу умов війни.
Разом ми сила! Ми ПЕРЕМОЖЕМО! Все буде Україна!
Ксенія Тейлор