Наталія Стрижко – українська художниця-живописець. Має професійну вищу освіту. Член Національної спілки художників України, учасниця всеукраїнських та міжнародних художніх виставок і проєктів.
1.Наталія, розкажіть, будь ласка, про свій творчий шлях. Чи мріяли ви з дитинства стати художницею?
Мій творчий шлях не можна назвати традиційним. Моя перша освіта – фінанси. Уже в зрілому віці я усвідомила, що живопис – це те до чого йшла інтуїтивно багато років. Прагнення розвитку втілилось у двох вищих освітах: образотворче мистецтво та мистецтвознавство. Багато вчилась у відомих художників та працювала. Всі складності та випробування лише виховували та загартовували. Я щаслива, що мій шлях склався саме так і живопис став основою гармонії в мені.
2. Що стало джерелом натхнення для цього проєкту, що взагалі вас надихає і чому каліграфія поезії саме Китаю?
Надихнув сам Китай. Коли почала знайомилась з країною, зустрілась з зовсім іншим світосприйняттям, занурилась в культуру, мистецтво – зрозуміла, що кожний етап пізнання відкриває новий, ще цікавіший рівень знань та розумінь сенсів.
Мене надихає природа. А Китаї вона неймовірна. Я розуміюмитців та філософів цієї країни, які оспівували її досконалість та різноманітність. Дуже люблю зустрічати світанки. Надихає тиша та спокій, подорожі, коли інформаційний потік зупиняється і можна зануритись у себе: просто споглядати горизонт та небо.
Створюючи цей проект я вивчала Китай у всіх напрямках. Мистецтво Китаю – це унікальний культурний пласт який вдалось зберегти протягом всього цього часу.
Класична поезія Китаю надзвичайно образна та загадкова. Попри свою регламентованість та суворі правила її ключовий меседж – надихнути читача замислитись на тим, що не було сказано.
Китайська писемність є однією з найстаріших систем письма у світі. Більш того, ця система використовувалася безперервно протягом тисяч років і залишається чинною і в наші дні. Пройшовши через багато століть, китайська писемність – каліграфія стала одним зі скарбів китайської культури, високо шанованою форму мистецтва, що протягом тисячоліть надихала митців зі всього світу.
Мистецтво каліграфії є не тільки практичним втіленням китайської писемності, це також унікальний засіб вираження духовного світу майстра каліграфії. Китайські митці зображують не предмет, а саме структуру буття, повторюючи її рух, швидкість і траєкторію, втілюючи істину: «Кисть відчуває, туш захоплює».
Каліграфія служить засобом передачі емоцій, естетичних поглядів, моральних якостей і характеру майстра каліграфії. Ті, хто добре розбирається і цінує мистецтво каліграфії, можуть навіть розповісти вам про характер, темперамент і навіть зміни в соціальному житті майстра каліграфії, тільки лише дивлячись на його роботи.
Попри давню історію, каліграфія Китаю актуальна в контексті сучасного мистецтва і для мене є сферою не лише творчих, а й наукових інтересів.
3. Чи вивчали ви попередньо культуру Китаю, перш ніж перенести її на полотно?
Так, звичайно. Взагалі важливо ставлення людей до історії своєї країни. Китайці дуже пишаються своєю історією та культурним спадком, вони відкриті та щасливі цим ділитися.
Доторкнутись до мистецтва іншої країни неможливо не зрозумівши шлях, який пройшов у своєму розвитку її народ. Неможливо зрозуміти культуру іншої країни не ознайомившисьз філософією цієї країни. Знайомство з історією, філософією та мовою Китаю стало для мене культурною подорожжю до цієї країни. Відкрився неймовірний культурний пласт, яким можна надихатись нескінченно довго. Китайський символізм та образність дає відповіді на багато питань і розгортання свитку культури та мистецтва Китаю перетворюється на захопливу пригоду-подорож до інших культурних світів.
4. Мистецтво – це емоції художника. Які емоції у вас викликають китайські ієрогліфи? Чому ви вирішили приділити їм стільки уваги?
Для мене це загадка, де лінія як шлях на карті: тут ніби все відомо, але починаючи подорож ти ніколи достеменно точно не знаєш якою вона буде. Так і з лінією ієрогліфу: підіймаючи кисть, ти опускаєш її в туш і торкаючись паперу ніколи не знаєш яким вийде ієрогліф. Енергетичний потік в якому ти знаходишся непередбачувано тебе веде.
Перед тобою білий простір, як Всесвіт, і чим більше полотно, тим сильніші емоції захоплюють. Тому проєкт«ЛІНІЯ ПРОСТОРУ 线.宽敞 Каліграфія поезії Китаю»включають досить великі роботи (загальна протяжністьхолстів, що входять до проекту – 60 метрів).
5. Чи пишете ви в інших стилях?
Так, люблю писати імпресіоністичні пейзажі маслом, часто пишу акриловими фарбами відкритим кольором створюючи яскраві роботи. Техніка та живописні прийоми поступаються ідеї. Для мене важливо своїми роботами надихати глядача. Мотивувати його замислитись про щось справді для нього важливе. Я вважаю, що художник має велику силу самовираження, а це передбачає велику відповідальність за висловлене та невисловлене. Прагнусвоїми роботами зупинити суєту думок в голові глядача та звільнити свідомість, щоб захопити створеною роботою.
6. Де можна придбати ваші картини?
Інформація про мене та мої роботи є на моєму персональному сайті: http://nataliiastryzhko.com/ та в соціальних мережахhttps://www.facebook.com/nataliiastryzhko.
7. Що можете порадити художникам-початківцям?
Подорожувати: літаками, на авто, поїздом та особливо пішки. Спілкуватись з новими людьми, природою. Подорожі перемикають та звільняють від повсякденного інформаційного потоку. Кожна, навіть невелика подорож щось в нас змінює, дає нові враження та перезавантажує. Постійно тренувати в собі навики надихатись оточуючим світом та багато працювати. Чекаючи натхнення можна його так і не дочекатись, важливо вміти розпалювати свій вогонь незалежно від зовнішніх обставин.