8 грудня 2022 року відбувся брифінг «Безпека дітей в інтернеті» з метою привернути увагу суспільства до важливості навчання дітей безпечній поведінці онлайн.
«Спершу через карантинні обмеження, а тепер у зв’язку з повномасштабною війною діти дедалі більше використовують інтернет у різних сферах свого життя. Значна частина побуту наших дітей відбувається онлайн — від відвідування занять до спілкування з рідними та друзями. Окрім ширших можливостей, це створює й певні ризики, тому мінімізувати кіберзагрози на шляху становлення особистості учня — завдання вчителів та батьків», — зазначив Руслан ГУРАК, Голова Державної служби якості освіти України.
За результатами інституційних аудитів понад 300 шкіл здебільшого учні оцінили освітнє середовище як безпечне, водночас понад 10% дітей таким його не визнали. Та є й такі школи, де чверть учнів почуваються в небезпеці.
Зібрані дані також засвідчили, що у школах варто приділяти більше уваги формуванню безпечної поведінки й безпеки у кіберпросторі. Адже ствердно про те, що заклад освіти інформує щодо безпеки в інтернеті, відповіла лише половина опитаних учнів та батьків.
Анастасія ДЬЯКОВА, засновниця освітнього проєкту #stop_sexтинг, представила результати дослідження «Сексуальне насильство над дітьми та сексуальна експлуатація дітей в інтернеті в Україні», що вказують, зокрема, на те, що:
- відбувається «омолодження» початку користування інтернетом та соціальними мережами з року в рік;
- 84% дітей починають користуватися інтернетом у 5-11 років;
- 83% дітей побачили вперше сексуальний контент у 7-13 років.
У кризовий час дорослі фокусуються на розв’язанні нагальних проблем і не завжди мають вільний час, аби провести його з дитиною. Тому смартфони та інтернет стають тим місцем, де діти можуть знайти важливі для себе відповіді й увагу.
«У час війни російські військові загрожують не лише у фізичному просторі, а й проникаючи в онлайн-середовище, щоб зібрати потрібну їм інформацію. Реагуючи на такі виклики, освітній проєкт #stop_sexтинг створив спеціальне навчання для дітей та дорослих, яке, завдяки співпраці з Державною службою якості освіти у 2022 році, пройшли майже 5000 освітян із 17 областей України та Києва, котрі, зрештою, передали свої знання понад 84 тисячам учнів та 70 тисячам батьків», — повідомила Анастасія ДЬЯКОВА.
Шість порад для дорослих щодо безпеки дітей онлайн
1. Не забувайте оновлювати налаштування батьківського контролю. Пам’ятайте: хоч батьківський контроль і фільтрація інформації важливі, однак мають здійснюватися в міру дорослішання. Встановлювати такі програми варто в діалозі з дитиною.
2. Навчіть дитину використовувати на смартфоні режим “не турбувати”, коли вона виконує, наприклад, домашнє завдання.
3. Знайдіть баланс між онлайн- та офлайн-світом: стежте, скільки часу без перерв дитина проводить в інтернеті, та допомагайте їй робити паузи для фізичної розминки.
4. Нагадуйте дитині, що за жодних умов не можна повідомляти й поширювати приватну інформацію про себе, батьків, однокласників у соціальних мережах, зокрема адреси будинків, квартир, номери телефонів, паролі та будь-які інші особисті дані. Якщо з дитиною намагається сконтактувати онлайн-незнайомець, допоможіть їй його заблокувати чи додати в чорний список, поскаржитися в службу підтримки соціальної мережі про спам або неприйнятний контент тощо.
5. Поясніть дитині, що не можна публікувати онлайн інформацію про скупчення великої кількості людей; фото-, відеоматеріали місцевості, де відбувався ворожий обстріл або місце, де впав снаряд; точні координати й геолокацію місць, де відбувалися бойові дії; фото-, відео з українськими військовими; фото пересуванням військової техніки Збройних Сил України з місцями їх дислокації, ночівлі та укриттями. Згідно з даними Держспецзв’язку, приблизно 80% розвідувальної інформації ворог отримує внаслідок публікацій з відкритих джерел.
6. Пам’ятайте: важливо, щоб дорослі так само дотримувалися тих правил, яких навчають дітей, та були зразком для наслідування. Тож користуйтеся гаджетами свідомо.
Довідково:
Куди звертатися за допомогою щодо онлайн-ризиків для дітей:
- Урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в інтернеті 1545 (3). Звернутися на лінію можна анонімно, цілодобово та безкоштовно.
- Психологічна лінія підтримки на тему онлайн-ризиків від проєкту #stop_sexтинг. На сайті можна заповнити анкету й отримати психологічну підтримку спеціаліста. Консультації є конфіденційними та безплатними.
- Портал повідомлень про небажаний контент IWF. Також можна повідомити про матеріали, що зображують сексуальне насильство над дітьми на сайті #stop_sexтинг. Портал наших партнерів Internet Watch Foundation працює як лінія звітування. Ці повідомлення допомагають захистити дітей та не допустити їх подальшої сексуальної експлуатації.