22 жовтня в Ірпені відбувся соціальний форум «Свідома громада – рівні можливості». Ірпінь став першим містом в Україні, яке реалізувало програму національного рівня Програма сімейної безпеки та інклюзії “Свідома громада” на 2021-2025 роки, що направлена на створення умов соціального захисту інституту сім’ї, дітей та інклюзивних груп, підвищення рівня інформаційної освіченості населення, гендерної рівності, розвиток свідомого покоління як чинник благотворного суспільства. Вже сьогодні громада вже бачить результати виконання Програми в частині створення умов соціального захисту інституту сім’ї, дітей та інклюзивних груп, підвищення рівня гендерної рівності громади, створення інструментів соціального захисту цільових груп Програми, превентивного підґрунтям попередження насильства в родинах, булінгу, кібербулінгу.
Першим етапом обміну досвідом для вдосконалення типової моделі комплексної Програми сімейної безпеки та інклюзії «Свідома громада» на 2021 – 2025 роки (за прикладом Ірпеня), впровадження Хартії рівності та Плану дій в інших громадах України, обговорення та затвердження проєкту Гендерного місячника (Gender Month) як щорічного заходу в Україні став форум «Свідома громада – рівні можливості», який відбувся з ініціативи депутатки Ірпінської міської ради Віолетти Дворнікової та за підтримки Ірпінського міського голови Олександра Маркушина в рамках проєкту «GenderMonth». Організаторами заходу виступили «Асоціація жінок України «ДІЯ». Приірпіння» та ГО “Центр Суспільних Комунікацій” у партнерстві з Університетом ДФС України, Асоціацією «Child.ua», ГО «Аутизм.Альтернатива», Геополітичним Альянсом жінок, Lucky Ukraine PR Agency.
Форум відкрила авторка комплексної Програми «Свідома громада», засновниця ГО «Асоціація жінок України «ДІЯ». Приірпіння» Віолетта Дворнікова. «Наша програма спрямована на захист дітей, сімей, кожного громадянина України, який відчуває безпеку в соціумі. Ми живемо в такий час, коли навколо дуже багато негативу, і тільки добрими вчинками, тільки своїм власним прикладом позитивного ставлення один до одного ми можемо зробити краще для нас, для нашого суспільства і для людства в цілому», – зазначила вона у своєму вітальному слові.
“Наша мета – циклічні заходи на підтримку рівності по всій Україні”, – наголосила спіорганізаторка заходу Ірина Ярмоленко, засновниця Gender Month, експертка Асоціації міст України та Ради Європейських регіонів та муніципалітетів в сфері рівності, членкиня громадської ради при МФО у ВР “Рівні можливості”.
Своїми думками та досвідом поділилися місцеві та народні депутати, представники Кабінету Міністрів України та Асоціації міст України, міські голови, представники соціальних служб і бізнесу.
Обговорювалися три основні теми, які відповідають трьом розділам Програми «Свідома громада»:
1. Забезпечення соціального захисту інституту сім’ї та гендерної рівності, запобігання та протидія домашньому насильству.
«Гендерна політика в межах міст і громад поступово стає трендом і зараз розвивається дуже активно, – зазначила Марфа Скорик, директорка Київського інституту гендерних досліджень. – Тим більшої ваги набуває моніторинг її ефективності. Зокрема, ми, спільно з колегами, здійснюємо такий моніторинг, користуючись CEDAW, Конвенцією із ліквідації всіх форм дискримінації щодо жінок, за якою Україна звітується щочотири роки».
Елла Ламах, голова правління Всеукраїнської громадської організації Центр «Розвиток демократії», зазначила: «Гендер – це не щось окреме від життя. Це якраз життя і жінок, і чоловіків. Форум це ще раз показав. Реальні історії жінок і чоловіків завжди показують що таке гендер».
Марія Мезенцева, депутатка Верховної ради України, заступниця голови Комітету, голова підкомітету з питань наближення законодавства України до законодавства ЄС Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до Європейського Союзу розповіла про законодавчі ініціативи МФО «Рівні Можливості», зокрема про Стамбульську конвенцію, про спроможність громад і гендерну рівність, зазначивши, що гендерна рівність є складовою загального принципу рівності. На думку депутатки, жінок у політиці та бізнесі стає більше і це прекрасно!
2. Свідоме покоління: забезпечення інформаційної безпеки, кібербезпеки, протидія булінгу.
«Подія стала майданчиком для діалогу про проблеми булінгу у закладах освіти та їх подолання», – сказав виконавчий директор ГО «Всеукраїнського об’єднання протидії булінгу «Мої безпечні друзі» Ігор Буранов. За його словами, однією з головних тем форуму є подолання латентності булінгу, поліпшення комунікації між органами державної влади та місцевого самоврядування, громадськістю, а також активне залучення дітей та інших учасників освітнього процесу до протидії булінгу.
Дмитро Овечкін, Голова Благодійного Фонду Девіда Лінча в Східній Європі, кінопродюсер заявив: «Важливо допомогти молоді протистояти стресу, і для цього ми повинні надати їм необхідні засоби».
Олена Гіяновска, координаторка Shabshai Technology Club по східній Європі, Founder Amograce & High studio NEW, зазначила, що будь-яка проблема спочатку вирішується у середині людини і тільки після внутрішньої трансформації зовнішня проблема вирішується легко. «Робити те, що ти любиш – це Щастя, а любити те, що ти робиш – це Свобода!», – заявила Гіяновська.
3. Забезпечення якісних соціальних, освітніх та медичних умов для інклюзивних груп населення, розробка дорожньої карти виявлення РАС.
«Якщо у суспільстві зміниться ставлення до людей з інвалідністю, то це суспільство змінюється саме. На форумі експерти з різних куточків нашої країни діляться своїм досвідом, обговорювали, як зробити послуги для людей з особливими потребами доступними і покращити якість їх життя. Завдяки програмі «Свідома громада» Віолетти Дворнікової, Ірпінь стане містом комфортним для всіх», – говорить Олена Коваленко, представник команди Асоціації “Child.ua”, засновниця БФ «Синій слон» в м. Ірпінь.
«Ми живемо в епоху змін, коли від центрального управління, все більше інструментів регулювання покладається на громади: ми обираємо сімейного лікаря, в якому санаторно-курортному закладі будемо оздоровлюватися за державні кошти, обираємо заклад реабілітації, формуємо громадський бюджет громади тощо. Тому, як показав форум, саме через поінформованість активних членів громади, ми отримаємо дієві зміни, про що свідчать кейси спікерів представлені на цьому форумі», – поділилася Олеся Тарасенко, виконавчий директор Всеукраїнського об’єднання організацій роботодавців санаторно-курортних та оздоровчих закладів, радник голови ООРУ А.К. Кінаха.
“Усі діти є цінними і активними членами суспільства. Кожна дитина потребує любові, захисту і допомоги. Кожна дитина має рівні права в реалізації освітніх та медичних потреб. Взаємодія між дітьми з інвалідністю та дітьми з типовим рівнем розвитку сприяє налагодженню між ними дружніх стосунків, завдяки чому діти вчаться природно сприймати і толерантно ставитися до людських відмінностей, стають більш чуйними, готовими допомогти”, – резюмувала Людмила Лисенко, керівник програми «Крокуємо в країну Здоров’я» Благодійного фонду «Об’єднання світових культур».
Партнери форуму: видавництво Саміт-книга, БФ UWCF, БФ Синій слон, Спільна перемога, СК Spare
Організатори вдячні спікерам, партнерам, гостям форуму «Свідома громада – рівні можливості» та запрошують на наступний форум-фестиваль, який відбудеться навесні 2022 року.
Довідкова інформація про Програма сімейної безпеки та інклюзії “Свідома громада” на 2021-2025 роки.
У попередні роки в м. Ірпені послідовно реалізовувалась соціальна політика, направлена на формування комплексної програми допомоги соціально незахищеним верствам населення, особливим дітям з вадами здоров’я, особам з обмеженими фізичними можливостями. Проте, до сьогоднішнього дня в Україні не існуввало комплексної, дієвої Програми щодо захисту сімейної безпеки та інклюзії. Питання захисту інституту сім’ї, попередження та робота з наслідками домашнього насильства, підтримка дітей з психоневрологічними захворюваннями та розладами аутистичного спектру (далі – РАС) потребують сьогодні особливої уваги та вирішення, оскільки ні на державному рівні, ні на місцевому ці проблеми досі не вирішувались комплексно.
Вжиття системних заходів щодо підвищення якості життя вразливих груп населення, забезпечення пріоритетних напрямів соціального захисту таких категорій сприятиме підвищенню позитивного іміджу Ірпінської громади, позиціонування міста на теренах України як спроможного, прогресивного та європейського.
Програма сімейної безпеки та інклюзії «Свідома громада» на 2021 – 2025 роки спрямована на реалізацію окремих завдань за напрямами проблеми:
І. «Свідоме покоління» – забезпечення інформаційної безпеки та кібербезпеки.
ІІ. Забезпечення якісних соціальних, освітніх та медичних умов для інклюзивних груп населення.
ІІІ. Забезпечення соціального захисту інституту сім’ї та гендерної рівності, запобігання та протидія домашньому насильству.