6 успішних українських художників

Провокаційні, яскраві і концептуальні. За які роботи українських художників платять сотні тисяч доларів

Іван Марчук, Роман Мінін, Михайло Деяк. Українському арт-ринку є ким пишатися. З року в рік український живопис стає все більш популярною серед покупців на міжнародних аукціонах.

  • Facebook

Тарасенко Олеся, засновник LuckyUkraine

Важливу роль в популяризації українського сучарта зіграв Майдан. Так, в перший рік після Революції Переваги на аукціоні Sotheby’s в Лондоні продали українські роботи на загальну суму $ 101,8 тис. Тоді, в 2014-му, українські художники вперше забрали собі майже третину всіх продажів. А на лондонському аукціоні Phillips – одному з найвідоміших торгів світу – картини українських художників продали на суму понад $ 360 тис.

Одним з найважливіших зрушень стало відокремлення українського арту від російського в спеціальну секцію Contemporary East. До того українські лоти показувалися в розділі “Російські торги” (Russian Sale).

Аукціонні торги – фактично єдине місце, де продаж фіксується публічно і можна простежити, кого і за скільки продали.

Зараз в Україні все більше стає художників, які добре продаються. А іноді відомі молоді автори навіть обганяють класиків.

Найдорожчі роботи українських художників та їх авторів.

Анатолій Криволап

Найдорожчі картини: “Кінь. Ніч”, $ 124 тис. І “Кінь. Вечір”, $ 186,2 тис.

Найуспішніший сучасний український художник не тільки є найдорожчим художником України, а й першим майстром, чиї роботи за кордоном стали продаватися за таку ціну.

Цієї осені Анатолію Криволапу виповнилося 70, але він не припиняє творити, залишається постійним учасником регіональних і міжнародних виставок, а також бере участь в перформанси.

Криволап є майстром нефігуративного живопису та пейзажу. Його особливість – в колірних поєднаннях, які, за його словами, є “нервовими клітинами”, і утворюють відчуття. Він відчуває і реагує фарбами, і саме за кольорами і дізнаються роботи художника.

Але визнання не відразу прийшло до Криволапа. Свій стиль він шукав 20 років, але не опустив рук. За 5 років – з 2010-го до 2015-го – на міжнародних і українських аукціонах було продано 18 його картин на суму майже в $ 800 тис.

У 2011 році на аукціоні Phillips його робота “Кінь. Ніч” була продана за рекордну для України суму в $ 124 тис.

А вже через 2 роки він побив власний рекорд: його полотно “Кінь. Вечір” пішло з молотка за $ 186 тис.

Залишаючись стриманим в своєму способі життя, Анатолій Криволап в цьому році заснував власну премію для молодих художників в $ 5 тис. На ці кошти художники отримають можливість відвідати кращі музеї світу.

Арсен Савадов

Найдорожча картина: “Печаль Клеопатри”, $ 150 тис. (У співавторстві з Георгієм Сенченко)

Арсен Савадов, мабуть, є найбільш скандальним українським художником. Разом з цим, критики називають його однією з ключових фігур сучасного українського мистецтва.

Створена в кінці 80-х його картина “Печаль Клеопатри” в співавторстві з Георгієм Сенченко стала точкою відліку нового періоду в українському арте. Саме ця картина є найдорожчою роботою автора. На Паризькій ярмарку в 1987 році її придбала галерея Galerie de France за $ 150 тис.

Трактування цієї картини різні. Хтось бачить у ній пророцтво і передчуття революції в Україні, хто – то-реакцію на історичні події, а хто – то- просто абсурд.

Савадов – художник-концептуаліст. Тому в його роботах головне – смисли, а не естетичну насолоду. Найбільш відомі і одночасно самі провокаційні проекти художника – серії “Донбас-Шоколад” і “Книга мертвих”.

Василь Цаголов

Найдорожча картина: “Кого боїться Херст”, $ 100 тис

Ще один український художник, роботи якого користуються чималою популярністю. Він став одним з перших київських художників, хто привернув увагу західних колекціонерів і кураторів до себе.

У 90-ті він влаштовував провокативні перформанси по всій Європі. Україна епатував з “Українськими X-files” і “Фантомами страху”.

Критики в його роботах відзначають інтелектуальність і грубу чуттєвість.

Героєм “Кого боїться Херст” став один з найуспішніших нині в світі художників Деміен Херст, акцент в роботах якого робиться на смерть і її філософське переосмислення.

Робота ж Цаголова стала своєрідною іронією на художника і символом того, як комерційне мистецтво диктує нам стиль життя і смаки.

Олександр Ройтбурд

Найдорожча картина: “Прощай, Караваджо”, $ 97,1 тис.

Одесит Олександр Ройтбурд виставляє свої роботи в Європі і США з кінця 80-х. Його картини зберігаються не тільки в українських музеях, а й в нью-йоркському Музеї сучасного мистецтва, в музеї в Даремі (Великобританія) та інші.

Олександр Ройтбурд вважається одним із засновників українського постмодернізму. Він також бере участь в різних акціях і перформанси. Його різножанрові роботи: живопис, відео, графіку, інсталяція.

Робота “Прощай, Караваджо” була написана після викрадення з Одеського музею західного і східного мистецтва знаменитої картини Караваджо “Поцілунок Іуди, або Взяття Христа під варту”.

На аукціоні Phillips його полотно придбали за $ 97,1 тис.

Ілля Чичкан

Найдорожча картина: “Воно”, $ 79,5 тис.

Чичкан з тих українських митців, чиї роботи найчастіше виставляються за кордоном. Він працює в жанрі живопису, відео, інсталяції та фотографії.

Ілля Чичкан був серед тих, хто разом з Савадовим заснував “Паризьку комуну” – художню групу, яка виступала проти радянської спадщини в культурі і мистецтві.

Роботи Чичкана виставлялися в провідних галереях і музеях Європи, США і Південної Америки. Він також брав участь у бієнале в Сан-Паоло, бієнале сучасного мистецтва в Йоганнесбурзі, Празької бієнале, європейської бієнале Manifesta тощо.

Його найдорожчою роботою стало полотно “Воно”, яке було придбано в 2008-му на аукціоні Phillips.

Олег Тістол

Найдорожча картина: “Розфарбування”, $ 53,9 тис.

Олег Тістол – один з тих українських митців, чиї роботи на міжнародних торгах продаються найчастіше. Представник українського необароко, Тістол займається живописом, фотографією, скульптурою, створює масштабні інсталяції.

Художник є представником української “нової хвилі”. Його роботи поєднують національні та радянські символи, переосмислення міфів і стереотипів.

Роботи Тістола неодноразово продавалися на престижних аукціонах світу – Sotheby’s, Christies, Phillips, Bonham’s.

У 2013 році його картина “Розмальовка” на аукціоні Phillips не тільки встановила власний рекорд для художника, а й стала одним з топ-лотів торгів. Робота потрапила в п’ятірку найуспішніших разом з “True Love” Енді Уорхола, “Untitled” Джейкоба Кессея, “Do Not Punish Yourself” стріт-арт-графіка Banksy і “Pink Che” Гевіна Терка.

“Розмальовка” – це живописна робота з циклу “Південний Берег Криму”. Картина була виставлена на 31-й Ukrainian Fashion Week. Відвідувачі заходу розмальовували роботу маркерами.

Тарасенко Олеся, засновник LuckyUkraine

®️за матеріалами “Еспресо”

Фотограф Савенко Ірина

1-й блог-журнал України LuckyUkraine завжди в центрі подійЗалишити відповідь